Dizi

Under the Dome-Dış dünyaya elveda

21009847_20130603124538326Chester’s Mills kasabası o güne uyandıklarında bir kaç saat sonra nelerle karşı karşıya olacaklarını tahmin bile edemezlerdi. Kasabanın etrafı kubbe şeklinde gizemli görülmez bir kuvvet alanı ile çevrelenmişti. Kimsenin nereden geldiğini bilmediği bu gizemli alana dokunan bir bahçıvanın eli yanarken küçük pırpırlı uçağı ile uzaklaşmaya çalışan bir kasaba sakini ise kubeenin görülmez alanına çarparak infilak ediyordu.

Dış dünyaya elveda deme vakti;

Kasaba kubbenin görülmeyen kuvvet alanı ile dış dünyadan izole edilmişti.  Herkes bu olayın şaşkınlığında çaresizce ne olacağını bekler durumda birbirlerine bakıyordu. Kasabaya bir alacak tahsilatı için gelen Dale Barbara’da kasabada mahsur kalanlardan biriydi. Gelişen olayların kendisini bu hikayenin başrollerinden biri yapacağını bilmeden olanları anlamaya çalışıyordu.

Kirli politikacı Koca Jim onun sorunlu oğlu James ve yerel gazeteci Julia Shumway ilk sezonla birlikte evimize misafir olan dizinin diğer önemli kahramanları. Peki bu bilinmeyen kubbenin sırrını çözebilecekler mi ? Kasaba halkını ve kendilerini bu kapana kısılmışlıktan kurtarabilecekler mi?

underthedomeStephen King‘in aynı adlı romanından uyarlanan “Under the Dome”‘un yapımcılığını Oscar ödüllü Stephen Spielberg ve  Lost dizisinden tanıdığımız Brian K.Vaughan yapıyor. Yüksek bütçeli ve geniş bir oyuncu kadrosuna sahip dizi 2013 Amerika yapımı. Şuan da 3.sezon gösterimde. Bir çok dalda ödüle aday olan dizi Teen Choice En İyi Yaz Dönemi TV Şovu Ödülü, Teen Choice Yaz Ekranının En İyi Erkek Yıldızı Ödülü ödüllerinin de sahibi.

Ben 3 sezondur keyifle izliyorum. Zaman zaman temposu düşse de başarılı senaryo ve kaliteli oyuncu kadrosu ile beni tavlamayı başaran birkaç iyi bilim kurgu dizisinden biri. İmdb puanı 7 ile 7,5 arasında değişirken izleyiciye sorulan  her platformda 8 üzeri bir ortalama almaktadır.

Yapımcı              : Brian K. Vaughan Steven Spielberg

Oyuncular         :Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch

Özgün Hikaye : Stephen King (Under the Dome)

İlk gösterim      : 24 Haziran 2013

İmdb Notu          : 7,0/10

https://www.youtube.com/watch?v=StdpKu50sZg

 

 

Ceyhun Ateş

Cep telefonunun olmadığı, internetin henüz icat edilmediği, siyah beyaz televizyonların tek kanallı yayın yaptığı bir zamanda doğdu. Teknolojik devrimin ortasında ilk gençlik yıllarını Mac Gyver izleyerek ve Cylonluların aslında varolabileceğini düşünerek geçirdi. Profesyonel bilim kurgu dizi ve film izleyicisi olarak kişisel yolculuğuna devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın