Film Müzikleri

Geleceğe Dönüş Film Müziği

coverMayıs 1985’te çıkan Geleceğe Dönüş film müziği albümü, filmin tema müziğinin kompozitörü olan Alan Silvestri ve The Outatime Orkestrası’ndan iki, American rock grubu Huey Lewis and the News’ten iki, Marvin Berry and the Starlighters’tan iki, Marty McFly and the Starlighters’tan bir şarkının yanısıra Lindsay Buckingham, Eric Clapton ve Etta James’ten de bir’er şarkı olmak üzere toplam on şarkıdan oluşuyordu.

The Four Aces’tan “Mr. Sandman”, Fess Parker’dan “The Ballad of Davy Crockett” ve Johny Ace’ten Pledging My Love şarkılarıysa filmin belli kısımlarında kulağımıza çalınsada albümde yer almadılar.

Kompozitör Alan Silvestri, daha önce Romancing the Stone filminde Zemeckis ile işbirliği yapmıştı. Zemeckis, Geleceğe Dönüş için Silvestri’den görkemli ve epik bir müzik hazırlamasını istedi. Silvestri, filmin ilk gösteriminden iki hafta önce özgün müziğini kaydetmeye başladı. Ayrıca filmin tema şarkısı için en iyi seçimin Huey Lewis an the News olacağını da söyledi. İlk denemesi geri çevrilen Lewis, The Power of Love şarkısını hazırladı. Stüdyo şarkıyı

Lewis'in filmde göründüğü sahne
Lewis’in filmde göründüğü sahne

sevdi ancak şarkının adının öyküyle alakası olmaması yüzünden, Universal’ın pazarlama uzmanları radyo istasyonlarına şarkının Geleceğe Dönüş filminden olduğunun belirtilmesi kuralını koydular. Lewis ayrıca Back in Time şarkısını hazırladı parçaya, Marty’nin 1985 yılına geri döndüğü sahnede ve filmin son jeneriğinde yer verildi. Huey Lewis, okulun seçmelerine giden Marty ve grubunu geri çeviren jürilerden biri olarak ta filmde göründü.

Albümdeki şarkı ve müzikler

  1. The Power of Love” – Huey Lewis and The News(3:58)

  2. “Time Bomb Town” – Lindsey Buckingham (2:48)

  3. “Back to the Future” – The Outatime Orchestra (3:20)

  4. “Heaven Is One Step Away” – Eric Clapton (4:13)

  5. Back in Time” – Huey Lewis and The News (4:22)

  6. “Back to the Future Overture” – The Outatime Orchestra (8:19)

  7. The Wallflower (Dance with Me Henry)” – Etta James (2:45)

  8. Night Train” – Marvin Berry and the Starlighters (2:17)

  9. Earth Angel (Will You Be Mine)” – Marvin Berry and the Starlighters (3:02)

  10. Johnny B. Goode” – Marty McFly and the Starlighters (3:06)

silvestriAlan Silvestri: Filmle özdeşleşmiş son derece başarılı tema müziğinin bestecisi Silvestri’ye ayrı bir parantez açmamak olmazdı. 26 mart 1950 New York doğumlu Alan Anthony Silvestri İtalyan asıllı göçmen bir ailenin oğludur. Geleceğe Dönüş’ün senaristi ve yönetmeni Robert Zemeckis ile başka projelerde de birlikte çalışmıştır. Yanısıra Forest Gump, Abyss, Contact, Cast Away, Van Helsing, Captain America: The First Avenger, ve The Avengers gibi bilindik yapımlar Silvestri’nin başarılı çalışmalarından sadece bir kaçıdır.

İki Grammy, iki Emmy, üç te Saturn Award for Best Music ödülü vardır, Oscar ve Golden Globe’a ise birkaç kez aday gösterilmesine rağmen kazanamamıştır. Son olarak 23 Eylül 2011 tarihinde Viyana’da Max Steiner Film Müziği Başarı ödülüne layık görülmüştür.

marty-marvinAlbüme geri dönelim. En başta sözünü ettiğimiz albümde şarkıları bulunan Marvin Berry ve Starlighters grubu kurgusal karakterler olup Marvin Berry efsanevi Chuck Berry’nin kuzenini oynamaktadır. Senaryo bu ya Marvin Marty’nin müziğinden çok etkilenir ve kuzeni Chuck’ı arayarak telefonda Marty’nin söylediği Johnny B. Goode şarkısını dinletir, bu şekilde Chuck Berry’nin bu şarkıyı Marty’den aşırdığı ima edilir 🙂 Elbette işin aslının böyle olmadığını biliyoruz ancak filmin kurgusal evreniyle gerçek hayat arasında esprili bir bağlantı kurulmuş olması da hoş olmuş.

Aşağıda Alan Silvestri yönetimindeki Viyana Senfoni Orkestrası’nın Geleceğe Dönüş tema müziği performansını bulabilirsiniz, iyi bir ses sistemiyle dinlemenizi öneririm. Bir başka film müziğinde görüşmek üzere.

Kaynak: Futurepedia, wikipedia ve Alan Silvestri kişisel sitesi.

Atilla Meriç

Bilim kurgu ile siyah beyaz tv'ler ve çizgi roman kitaplarıyla tanışmış, teknoloji ve kişisel bilgisayarların evlerimize girdiği teknoloji çağının ilk zamanlarına şahit olmuş kendini şanslı sayan biri.

Bir Cevap Yazın