Dizi

Bir Kasabadan fazlası

Wayward-Pines-PosterGizli servis ajanı Ethan Burke (Matt Dillon) kendilerinden bir süredir haber alınamayan iki ajan arkadaşının izini sürerken yolu Wayward Pines kasabasına düşer. Aslında düşürülür demek çok daha doğru sanırım çünkü düzmece bir trafik kazasının ardından gözlerini kasabanın hastanesinde açar.

Hikaye ilerledikçe kasabanın normal bir kasaba olmadığı ve sınırlarından içeri bir girenin bir daha çıkamadığı açık bir cezaevi kıvamında olduğu anlaşılıyor. Yapımcıları arasın da M.Night Shyamalan olan dizi sürekli korunan gizemi ile bence izlenmeye değer.

İlk başta hemen cevapları bulduğum hissi veren dizi bir kaç bölüm ilerlediğinde bulduğum cevapların aslında yeni soruların hazırlayıcısı olduğu gerçeğini ortaya koydu. Benim favori 10 bilim kurgu dizisi arasında ilk üçte rahatlıkla yer verdiğim bir dizi. İnceleyenlerin dizinin bilim kurgudan daha çok gerilim ve gizem tarzında olduğunu düşünmeleri muhtemeldir. Ancak burada spoiler vermemek adına giremeyeceğim detaylardan ötürü dizinin bilim kurgu kategorisinde yer alması benim kanımca daha doğru.

Matt Dillon ismi nedense bende hep Ah Mary Vah Mary çağrışımı yapmıştır :). Sonrasında bir çok dizi ve filmde rol almasına karşın ben de hep 1998 yapımı bu film ile kalmıştır. Wayward Pines’ta gizli servis ajanı rolünde kasabayımı korusam ailemimi korusam karmaşası içinde bir o yana bir bu yana koşturuyor.

Ayrıca Doctor Who dizisinde Dream Lord karakteri olarak karşımıza çıkan Wayward Pines’ta Dr.Jenkins karakterine hayat veren Toby Jonesa değinmeden geçemeyeceğim. Yan rol gibi görünse de dizinin ilerleyen bölümlerinde etkisini arttıracağını düşündüğüm bu karakteri başarı ile canlandırıyor oyuncu. Matt Dillon ile ikili sahnelerindeki performansı gerçekten izlenmeye değer. Baktığınızda bir adamın yalanmı yoksa doğrumu söylediğini gözlerinden mimiklerinden anlarsınız. Toby Jones göz ve mimikleri ile bizi ters köşe yapıyor dizide.

İmdb’nin 8,2 verdiği dizi bence 7,5-8 arasında bir ortalamada ve bu türün meraklılarının severek izleyeceği bir kıvamda. Ben itina ile takip ediyorum ve 2.sezon onayını alacağı konusunda da iyimser düşünüyorum.

İyi seyirler…

 

Yaratıcı                  :Chad Hodge

Dizi Oyuncuları :Matt Dillon, Carla Gugino, Shannyn Sossamon Toby Jones

Yapım Yılı             : 2015

İMDB Puanı        : 8,2/10

 

Ceyhun Ateş

Cep telefonunun olmadığı, internetin henüz icat edilmediği, siyah beyaz televizyonların tek kanallı yayın yaptığı bir zamanda doğdu. Teknolojik devrimin ortasında ilk gençlik yıllarını Mac Gyver izleyerek ve Cylonluların aslında varolabileceğini düşünerek geçirdi. Profesyonel bilim kurgu dizi ve film izleyicisi olarak kişisel yolculuğuna devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın