Seyir Defteri

Mars’ta son Tango : ExoMars 2016 Projesi

exomars01_xxl

 

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yürütülen ExoMars 2016 projesinin hayata geçirilmesi için geri sayım başladı. Projenin program direktörlüğünü yürüten Richard Bessudo ve Maurizio Capuano projenin ilk uzay aracının tamamlandığını iki aşamalı ExoMars 2016 projesinin Mars’ta hayat olup olmadığının veya hayatın oluşmasına elverişli koşulların olup olmadığının cevabını vereceğini belirttiler.

Mars “Kızıl Gezegen” her zaman insanlığın odak noktasındaki gezegen olmuştur. Bilim Kurgu filmlerinin vazgeçilmez platformu, yakın zamanda adına bilim kurgu romanları yazılan içimizde hep bir gün insanlığın yaşayacağı yeni yuvası olarak gördüğümüz gezegen.

Beagle 2
Beagle 2 Keşif Robotu

ExoMars insanlığın Mars ile ilgili ilk girişimi değil. Daha önce Beagle 2 keşif robotu marsa inmiş ancak kısa süre sonra kendisinden haber alınamayarak kaybolmuştur. Bu anlamda ExoMars projesi kapsamında Marsa inecek uzay kapsülünün Mars’ta kontrol edilebilen ilk yüzey aracı olması planlanıyor.

ExoMars 2016’nın iki aşamalı bir görevi var Mars yüzeyinde. Önümüzde ki yıl  Mars gezegenine ulaşması planlanan ExoMars’ın ilk görevi 2016 yılında Mars yörüngesine girerek orada sabitlenerek güneş panellerini açmak ve güneş enerjisi toplamak. İkinci görevi ise 2018 yılında uzay aracını Mars yüzeyine konumlandırarak burada yüzey aracı görevi göremeye başlamak. Mars yüzeyinde uydu kaşifi devasa bir özel burun kısmı ile bir insan gibi Mars atmosferinde metan gazı koklayacak. Olası bir metan gazı belirtisi  Marsta yaşama olasılığının da belirtisi olabilir.

ExomarsHopes_ESA02ExoMars 2016 aracı ile ilgili bilgisine başvurduğumuz  Maurizio Capuano; Mars atmosferinde en iyi kontrolü sağlamak adına aracın aerodinamik şeklinin Ufo’ya benzetilebileceğini söylemiştir.

Marsa proje kapsamında gönderilecek bir diğer araçta Mars yüzeyinde iki metre derine kadar çukurlar açarak olası su kaynaklarına ulaşmayı deneyecek. 50-60 wattlık bir enerji ile çalışacak bu aracın iş yapma hızı çok yavaş olacak ancak toplayacağı örnekler ve çıkaracağı iş bize Mars hakkında daha önce bilmediğimiz bilgilerin kazanımını sağlayacak.

Marsa gitmek için Marsa ile Dünyanın konumlarının en uygun olduğu zamanlamayı 26 ayda bir yakalayabildiğimizi düşündüğümüzde bu projenin ne kadar dikkatle ve titizlikle yürütüldüğünü daha iyi anlayabiliriz.

ExoMars aracı Mars yüzeyinde kafamızda oluşan tüm Mars sorularına cevap verebilir ancak yinede “Marsta hayat var mı?” sorusunun yanıtı için en az on yıl beklememiz gerekiyor.

 

 

 

Ceyhun Ateş

Cep telefonunun olmadığı, internetin henüz icat edilmediği, siyah beyaz televizyonların tek kanallı yayın yaptığı bir zamanda doğdu. Teknolojik devrimin ortasında ilk gençlik yıllarını Mac Gyver izleyerek ve Cylonluların aslında varolabileceğini düşünerek geçirdi. Profesyonel bilim kurgu dizi ve film izleyicisi olarak kişisel yolculuğuna devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın