Seyir Defteri

Stephen Hawking En Kapsamlı E.T. Arayışını Başlattı.

İngiliz fizikçi Profesör Stephen Hawking’in de katılımıyla uzayda yaşam olup olmadığı sorusunu cevaplamayı amaçlayan yeni bir girişimin startı verildi.

Profesör Hawking her ne kadar dünya dışı olası uygarlıkların bizler için potansiyel bir tehdit olduğu endişesini taşısa da araştırmanın insanlık adına en önemli bilimsel girişimlerden biri olduğuna inanıyor.

Profesör Stephen Hawking
Profesör Stephen Hawking

20 Temmuz’da Londra’da internet ve teknoloji yatırımcısı Yuri Milner, fizikçi Stephen Hawking, kozmolog ve astrofizikçi Martin Rees, SETI araştırma öncüsü Frank Drake, Cosmos Studios’un eş-kurucusu ve CEO’su Ann Druyan  ve UC Berkeley profesörü astronomi Geoff Marcy’duyurusunu yaptığı girişim şimdiye kadarki en geniş kapsamlı dünya dışı akıllı yaşam arayışı olması özelliğini taşıyor.

10 yıllık sürecek ve 100 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan proje Royal Society bünyesindeki “Breakthrough Initiatives” grubu tarafında yürütülecek ve dinleme/mesaj gönderme faaliyetlerinden oluşacak.

Proje kapsamında evimiz olan samanyolu galaksisindeki dünyaya en yakın konumdaki 1 milyon yıldız ve 100 en yakın galaksi incelenecek.

Stephen Hawking yaptığı konuşmada, “Dünyada hayatın spontane bir şekilde başladığına inanıyoruz, sınırsız ölçekteki evrende başka yerlerde de bu olmuş olmalı. Evrende bir yerlerde akıllı yaşam biçimleri bizim ışıklarımızı izliyor ve bunların ne anlama geldiğini anlıyor olabilir. Işıklarımız cansız bir kozmosda dolaşıyor da olabilir. Her halukarda dünya dışında hayat olup olmadığı sorusunun yanıtını bulmak için harekete geçmenin zamanı geldi.” diyen Hawking “Yaşıyoruz. Akıl sahibiyiz. Bilmemiz gerekir. ifadelerini kullandı.

Girişim kapsamında daha önceki programlardan 10 kat daha kapsamlı bir uzay taraması yapılacak. Beş kat fazla radyo dalgası ile 100 kat daha hızlı taranacak. Dünyanın en güçlü iki teleskopu da bu çalışmaya katılacak.

Projenin başını çeken ABD’li milyarder Yuri Milner, dünya dışında zeka belirtilerini bilimsel şekilde araştırmaya uygun teknolojinin olduğunu kaydetti.

Milyarder yatırımcı Yuri Milner
Milyarder yatırımcı Yuri Milner

Milner “Mevcut teknoloji bize insanlığın en büyük sorularından birini cevaplamak için gerçek bir fırsat veriyor: Uzayda yalnız mıyız?” ifadelerini kullandı.

Atilla Meriç

Bilim kurgu ile siyah beyaz tv'ler ve çizgi roman kitaplarıyla tanışmış, teknoloji ve kişisel bilgisayarların evlerimize girdiği teknoloji çağının ilk zamanlarına şahit olmuş kendini şanslı sayan biri.

Bir Cevap Yazın