Seyir Defteri

Voyager’in Altın Plakları Soundcoud’ta

NASA, 1977’de uzaya gönderdiği Voyager-1 ve Voyager-2 uzay araçlarının altın plaklara kayıtlı şekilde taşıdığı sesleri Soundcloud’a yükledi. Güneş Sistemi boyunca rotası üzerindeki Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ü ilk kez gözlemleyen uzay araçları halen uzayda yolculuklarına devam ediyor.

Voyager uzay aracı
Voyager uzay aracı

NASA, uzun yolculukları esnasında karşılarına Dünya dışı akıllı varlıklar çıkması olasılığını düşünerek, uzay araçlarına birçok dilde ses yüklemişti. Plaklarda geçen Türkçe ses kaydı, “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun” ifadesini içeriyor. Orinal ses kaydı bu bağlantıdan indirilebiliyor:http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/languages/audio/turkish.au

Carl Sagan
Carl Sagan

Carl Sagan’ın başında yer aldığı komite tarafından seçilen plakların içeriği, doğaya ait seslerin yanı sıra 55 dilde selamlama içeriyor. Altın kaplama bakırdan yapılan plaklar, derin uzayda milyarlarca yıl dayanıklı kalmaları için Uranyum-238 izotopu ile kaplandı.

Altın Plakları Soundcloud’da dinlemek için NASA’nın hesabına gitmeniz yeterli:https://soundcloud.com/nasa

Kimbilir belki de uzaylılar artık internet’i ve podcast yayınlarını takip ediyordur.

Atilla Meriç

Bilim kurgu ile siyah beyaz tv'ler ve çizgi roman kitaplarıyla tanışmış, teknoloji ve kişisel bilgisayarların evlerimize girdiği teknoloji çağının ilk zamanlarına şahit olmuş kendini şanslı sayan biri.

Bir Cevap Yazın