Sinema

Blade Runner

Film başlangıçta karışık eleştiriler aldı. Bazı eleştirmenler filmden hoşlanmazken, bazıları da filmin tematik karışıklığını beğendi. Bıçak Sırtı,Kuzey Amerika‘da çok az bir hasılat elde etti. Film, gişe hasılatında yaşadığı hezimete rağmen o zamandan beri kült klasik statüsüne yükseldi.[1] Bıçak Sırtı‘nın yapım tasarımı hazırlanırken, filmin karanlık bir geleceği yansıtması planlanmıştı. Film, 20. asırın sonlarında ve 21. asırın ilk yıllarında başlayan yoğun nüfus, küreselleşme, iklim değişikliği ve genetik mühendisliği gibi önemli konulara değinir. Bıçak Sırtı, kara film türünün en önemli örneklerinden biridir.[2] Ayrıca Hollywood‘un ilgisini Philip K. Dick’in üzerine çekerek, o zamandan beri onun işlerinden uyarlanan birçok filmin yapılmasına yol açtı. Ridley Scott yapımı, en kişisel filmi olarak tanımladı. “Bıçak Sırtı”, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesitarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerekABD Ulusal Film Arşivi‘nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[3]. 2007‘deAmerikan Film Enstitüsü‘nün 100 Yıl… 100 Film listesinin 10. yıldönümü sürümüne giren 100 film arasında 97. oldu.

Filmin birkaç farklı kurgusu gösterildi. 1992 yılında Ridley Scott, kendi kurgusunu hazırladı. Filmin son kurgusu, Warner Bros.‘un Bıçak Sırtı‘nın 25. yıldönümü için dağıttığı DVD, HD DVD ve Blu-ray’lerde dijital olarak yenilenmiş şekilde yer aldı.

Atilla Meriç

Bilim kurgu ile siyah beyaz tv'ler ve çizgi roman kitaplarıyla tanışmış, teknoloji ve kişisel bilgisayarların evlerimize girdiği teknoloji çağının ilk zamanlarına şahit olmuş kendini şanslı sayan biri.

Bir Cevap Yazın