Animasyon

Akira

godmachine-akira--inside-the-rock-poster-frame-2    Kimileri tarafından tüm zamanların en iyi animasyon filmi olarak kabul edilen Akira ilk defa manga olarak 1982 yılında çıkmış ve 1990 yılına kadar yayınlanmaya devam etmiş. Mangaya hayat veren kişi Katsuhiro Otomo. Young Magazine dergisi mangaları toplayıp renklendirmiş ve 6 cilt halinde piyasaya sunmuş, farklı dillere de çevirilerini yapmışlar.

Akira 2019 yılında geçen ve yeni kurulan Neo-Tokyo adlı şehirde devlet ile devlet karşıtı gruplar arasındaki çatışmaları işleyen Cyberpunk türünde bir fantastik bilim kurgu hikayesi. Akira’ya kült niteliğini kazandıran ve en iyiler arasına sokan sadece 1988’de çıkan sinema filmi değil. Onu en iyi yapan şey döneminin en iyisi olması ve toplamda 8 yıl aralıksız her hafta çıkardığı mangalar. Manga çevirilerileri hala bizde yok desem inanır mısınız? 6 ciltlik mangadan sadece Türkçeye çeviri yapılan sadece 54 sayfalık bölüm, en azından benim ulaşabildiklerim bunlar. (Bkz. http://www.mangaoku.net/Akira).

yildizgemisi-animasyon-akira-nm4_vultusİlginç bir not ta Akira’nın animesindeki motosikleti Honda firması Nm4 Vultus adı ile birebir aynısı olmasa da benzerini yapmış ve piyasaya sürmüş. Japonya’da anime kültürü orta yaş ve altını kapsayan büyük bir pazar oluşturmakta, Honda firması da bunu değerlendirmiş olacak ki animedeki motosikleti hayata geçirmiş.

Akira’nın sonrasında kafalarda oluşan düşünceler genel olarak bir animenin büyük bütçe harcanmış bir bilim kurgu filmine denk hatta ondan da iyi olabileceği yönünde idi ve büyük ölçüde haklıydılar. Elbette her şeyin ilki yeni ufuklar açıyor belki de bu animeyi de özel kılan etkenlerden biri de buydu. Bundan sonra gelenler ise ufku dahada genişleterek bizlere farklı tatlar verdiler.

Şu an saat gece yarısını gösteriyor tarih 01.01.2016 yılbaşı ve insanlar sokakta geri sayım yapıyor, bense bu makaleyi yazıyorum. Akira yaratılalı 34 koca yıl geçmiş ve adını hala söylettirebiliyor. Ölümsüzlük de bu olsa gerek. Eminim yıl 2116 da olsa birileri Akira hakkında makale yazacak veya onun hakkında konuşacak. Ne diyelim ilkler her zaman değerlidir sevgili okurlar.

https://www.youtube.com/watch?v=7G5zQW4TinQ

Ahmet Ekinci

Gerçeklerin bizi özgür kılacağına inanan evrendeki toz zerreciği...

One thought on “Akira

  • Mehmet

    Akira’nın 13 bölümü birden https://puzzmos.com/manga/akira adresinde bulunuyor okumak isteyenler için bırakayım. Ayrıca 80’lerin en iyi animasyonu olduğu doğrudur. Bu yaşa geldik, Akira denince hala bir kalbimiz çarpar. Eskiler unutulmuyor, yaş kaç olursa olsun… Teşekkürler

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın