Seyir Defteri

En Büyük Radyo Teleskop Çin’de İnşa ediliyor

Çin Xinhua haber ajansı bugüne kadar üretilmiş en büyük radyo teleskobun inşasının son halini dünyayla paylaştı.

Son dönemlerdeki çalışmalarıyla batı dünyasının hegomonyası altındaki uzay yarışına hızlı bir giriş yapan Çin, bittiğinde 500 metre çapında olacak FAST (Aperture Spherical Radio Telescope) radyo teleskobuyla kelimenin tam anlamıyla “büyük” bir atılım daha yapmış olacak.

yildizgemisi-seyir-fast-telescope2

Şu an mevcut en büyük radyo teleskop 1963’te Porto Riko’da bir karstik obruğun üzerine inşa edilmiş olan 305 metre çapındaki Arecibo Gözlemevi radyo teleskobu. Çin’in teleskobu bittiğinde selefinden yaklaşık iki futbol sahası kadar daha fazla bir genişliğe sahip olacak. Dev teleskop Guizhou eyaletinin güneybatısındaki bir vadiye inşa ediliyor. Yetkililer teleskobun yansıtıcısını oluşturacak 4,450 adet üçgen şekilli panelin montajına başlandığını belirtti.

Çinli gökbilimciler, uzay araştırmalarında bugüne kadar ağırlıklı olarak dış kaynaklardan elde edilen verilerin kullanıldığını, FAST sayesinde uzay keşfinde atılım yapacaklarını belirttirken, Çin Astronomi Topluluğu genel direktörü Wu Xiangping, “FAST sayesinde uzaydaki daha zayıf ve daha uzak radyo sinyallerini tespit edebileceklerini” belirtti. FAST sayesinde evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapabileceklerini ifade eden Wu, Dünya dışı akıllı varlıkların da izini arayacaklarını belirtti.

Temeli Mart 2011’de atılan teleskobun 2016’da tamamlanması planlanıyor.

FAST'in temsili bitmiş hali.
FAST’in temsili bitmiş hali.

Kaynak: Al Jazeera

Atilla Meriç

Bilim kurgu ile siyah beyaz tv'ler ve çizgi roman kitaplarıyla tanışmış, teknoloji ve kişisel bilgisayarların evlerimize girdiği teknoloji çağının ilk zamanlarına şahit olmuş kendini şanslı sayan biri.

Bir Cevap Yazın