Seyir Defteri

Plüton-Ay’dan da yakın!

112006 yılında Nasa tarafından uzaya fırlatılan insansız uzay aracı New Horizons (Yeni ufuklar) 14 Temmuz da Plütona en yakın mesafeye ulaşacak. Kısa bir süre için bu cüce gezegenin atmosferini, genel yapısını inceleyerek topladığı bilgileri ve çektiği fotoğrafları dünyaya yollayacak.

Plüton güneş sisteminin en küçük gezegeni olma özelliğinin yanı sıra uzun bir süre Neptünün bir uydusu olarakta anılmıştır. Bilinen beş uydusu (Charon, Styx, Nix, Hydra, Kerberos) LORRI* kamerasıyla gün yüzüne çıkarılan “cüce” gezegen Plüton ismini kaşifinin düzenlediği bir yarışma ile 24 Mart 1930 da almıştır.

14 Temmuzda sadece 86 saniye bu hakkında çokta bilgi sahibi olmadığımız gezegeni inceleyebilecek olan New Horizons’un göndereceği bilgileri heyecanla bekliyor olacağız.

LORRI: Uzun Menzilli Keşif Görüntüleyici

Ceyhun Ateş

Cep telefonunun olmadığı, internetin henüz icat edilmediği, siyah beyaz televizyonların tek kanallı yayın yaptığı bir zamanda doğdu. Teknolojik devrimin ortasında ilk gençlik yıllarını Mac Gyver izleyerek ve Cylonluların aslında varolabileceğini düşünerek geçirdi. Profesyonel bilim kurgu dizi ve film izleyicisi olarak kişisel yolculuğuna devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın