Seyir Defteri

Isaac Asimov’dan 1964’den 2014’e 12 Öngörü

1964 yılı Dünya Fuarı’na New York evsahipliği yapmıştı. O sırada Boston Üniversitesinde biyokimya profesörü olan bilim kurgu yazarı Isaac Asimov soğuk savaş döneminde ve nükleer savaş tehdidi altında ki dünyanın durumundan dolayı fuarın çok donanımlı olamamasından, ilginin azlığından  sıkılmış “2014 Dünya Fuarını Ziyaret Et ” isimli bir makale yazmıştır.

Büyük ustanın bu makalede yer verdiği 2014 yılı ile ilgili öngörülerine isterseniz bir göz atalım;

maxresdefault

 

” İnsanlık çaresiz bir şekilde bunalımda olacak”

İnsanların sürekli bir boşluk içerisinde olacağını bu boşluk ve bıkkınlığın dünyanın genelinde bir hastalık haline gelip hızla yayılacağını söyleyen Asimov bu durumun pek çok duygusal, sosyolojik ve zihinsel sorunları da beraberinde getireceğini ekleyerek psikiyatrinin tıpta çok önemli bir alan haline geleceğini belirtmiştir. Asimov ayrıca makina gibi otomatik çalışmanın demode olacağını yaratıcı işlerle vakit geçiren insanların çağın şanslı ve seçkin insanlarından olacağına dikkat çekmiştir.

“Elektronik aletler artık kabloya ihtiyaç duymayacak”

Asimov 2014 yılında elektrikli aletlerin kablolar yerine güçlendirilmiş uzun ömürlü piller ile çalışacağını şuan pahalı olan pillerin aksine 2014 yılında pillerin ucuz bir yan ürün olarak satılacağını söylemiştir.

“Fizyon elektrik santralleri dünyanın birçok yerine enerji sağlayacak”

Asimov 2014 yılına kadar füzyon santrallerin olacağını ve bunların insanlığın yarısından fazlasının enerji ihtiyaçlarını karşılayacağını tahmin etmiş bu teknolojinin her zaman insanların lehine olmayacağını da eklemiştir.

“En az iki tane deneysel füzyon santrali olacak”

Bilim adamları 2014 yılında  elektromanyetik dalgalara odaklanarak güneş ışığını toplayıp enerjiye dönüştürecek uzayda kurulacak güç istasyonları tasarlayacak. Dünyada güneş enerjisi ile ilgili büyük anlaşmalar yapılacak bunun neticesinde yarı çöl olan bölgelerde ( Arizona ve Kazakistan dahil) bir dizi muazzam  güneş enerjisi santralleri kurulacak.

“Arabalar şu veya bu şekilde uçacak”

Yolların ve köprülerin tek parça olsada eskiyeceğini belirten Asimov içi basınçlı hava dolu olan jetlerin araçları yolların üzerinde tutarak sorunları en aza indireceğini öngörüyor. Araçların bu jetler ile suyun üzerinde de gidebileceğini ancak yönetmeliklerin buna izin vermeyebileceğini de ekliyor.

“Robotlar olacak”

Nitelik ve nicelik anlamında eksikleri olsada 2014 yılında robotların hayatımızda olacağını öngören Asimov, General Motors için tasarladığı “Jetsons-ısh”  düşüncesi  özünde robot hizmetçilerin evin temizlenmesi ve düzenlenmesi işlerinde kullanılacağını öngörüyordu. Şuan için öyle olmasada bu düşünce bize Jetgiller olarak geri döndü diyebiliriz.

“Trafik alanında yükseltilmiş hareketli yaya yolları”

Kısa menzilli seyehat için oldukça elverişli olan yazarın bu düşüncesi aynı zamanda basınçlı hava tüplerinin eşya ve malzeme taşıyacağını, kentin beli bölgelerine lojistiğin bu şekilde sağlanacağını öngörmüş.

“İnsanlar Ay’da koloni kuracaklar”

Asimova göre dünyadaki insanlar aydaki arkadaşları ile “modüle edilmiş lazer ışınları” sayesinde iletişim kuracaklar. Ancak aradaki konuşma yaklaşık 2,5 saniyelik bir gecikme yaratacağından ufak bir sorunda olacak

“Kimimiz su altındaki evlerde yaşayacak”

Su altı sporlarını sevenler için Asimov’un okyanusun derinlikleri altında kolonileşmenin başlangıç yılı olarak 2014 yılını göstermesi hoş gelebilir. 2014 Dünya Fuarının açılışını da su altı şehrinde yapmak yaratıcı bir fikir olarak görülebilir.

“Boston’dan Whashington’a kadar olan bölgede DC büyük bir şehir olacak”

Boston’dan dünyanın en kalabalık bölgesi olan başkent Washington’a kadar, 40 milyondan fazla insanı bir araya toplayan büyük bir metropol kurulacak. Ancak Asimov’un dünya nüfusu (6.5 milyar) ve ABD nüfusu (350 milyon) tahmininde ufacık bir değişiklik olmuş. Amerika’nın 2014 ocak ayı nüfusu 319 milyonken, dünyanınki 7.1 milyar insana ulaşmış.

“Dünyanın bazı bölgelerinde ortalam yaşam 85 yıl olacak”

İnsanoğluna uzun yaşamın yolunu açacak gelişmenin sorunlu kalp ve böbrek gibi organların yerine mekanik bir cihaz yerleştirilerek sinirleri ve arterleri onarması olacağını söylüyor Asimov.

“Dünya ciddi bir şekilde otomatikleşecek”

Asimov 2014 yılında rutin işleri bile robotların halledeceğini hatta insanlardan daha iyi iş çıkaracaklarını hayal ediyor. Hatta insanlar bu robotlar ile yarış hale gelecekler ve bu sebepten lise müfredatında ikili aritmetik ve formül çevirisi gibi dersler zorunlu olacak diye de ekliyor öngörüsüne

Asimov gibi geleceği gören ve şekillendiren insanların ölümsüz olmasını istiyor insan. Kendi çağında bugünleri hayal edebilen bu beyinlere her daim ihtiyacımız var. Büyük ustayı saygıyla bir kez daha anarken makalenin orjinal halini aşağıda verdiğim linkten ingilizce olarakta okuyabileceğinizi belirtmek isterim.

 

kaynak: http://mentalfloss.com/article/54343/12-predictions-isaac-asimov-made-about-2014-1964

 

Ceyhun Ateş

Cep telefonunun olmadığı, internetin henüz icat edilmediği, siyah beyaz televizyonların tek kanallı yayın yaptığı bir zamanda doğdu. Teknolojik devrimin ortasında ilk gençlik yıllarını Mac Gyver izleyerek ve Cylonluların aslında varolabileceğini düşünerek geçirdi. Profesyonel bilim kurgu dizi ve film izleyicisi olarak kişisel yolculuğuna devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın