Seyir Defteri

Aya Yolculuk: Bir insan için küçük İnsanlık için büyük bir adım

Apollo_11_insignia16 Temmuz 1969 günü Florida’nın Merritt Island adasında bulunan Kennedy Uzay Merkezinden Satürn V ile fırlatılan Apollo 11 ay yüzeyine yapılan insanlı ilk yolculuktur. Daha öncesinde Nasa tarafından yapılan insanlı uçuşların ikisi  Ay çevresinde uçarken bir uçuşta da Dünya yörüngesinden aya iniş manevraları gerçekleştirilmiştir.

Apollo 11 Mürettebatı
Apollo 11 Mürettebatı

Apollo 11 mürettabatı astronotlar Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins’ten oluşuyordu.  Neil Armstrong ve Buzz Aldrin bu görevde aya iniş yapan iki astronot olurken Michael Collins ay yörüngesinde Armstrong ve Aldrin’i taşıyan modülle bir araya gelmek için beklemekteydi. Uzay aracının fırlatma roketi tarafından ayın yörüngeine sokulmasından sonra fırlatma roketi ve uzay aracı birbirinden ayrıldı. Sonrasında ayın yörüngesine gireceği ana kadar üç gün boyunca Apollo 11 yoluna devam etti.

 

Apollo 11 Ay modülü
Apollo 11 Ay modülü
Komuta ve Hizmet Modülü
Komuta ve Hizmet Modülü

Aya inişe geçmeden önce sizlere astronotları taşıyan uzay aracndan Apollo 11 den bahsetmek istiyorum biraz. Apollo 11  üç bölümden oluşuyordu; Astronotların ve erzağın bulunduğu Komuta Modülü, yakıt ve motorların bulunduğu Hizmet Modülü ve elbette Ay Modülü. Sağ tarafta şematik olarak komuta ve hizmet modülünü görebilirsiniz. Sol tarafta ise aya inişin gerçekleştiği ay modülü bulunmakta.

Apollo 11 ay yörüngesine girdiğinde Neil Armstong ve Buzz Aldrin ay modülüne geçtiler. Ay Modülü’ne geçebilmek için Neil Armstrong Ay modülü’nü çevreleyen adaptörün 4 büyük kapağını fırlatan patlayıcıları kullandı bu cok önemliydi.ateşleyerek birleştirme manevrasını yaptı. Sonrasında Komuta-Hizmet Modülü’ne U dönüşünü yaptıracak roketleri de ateşleyerek Ay modülü ile Komuta Modülü’nü burun buruna getirdi. Modüller bu haldeyken Komuta Modülü’ndeki kenetleme düzeneği sayesinde ikisi arasında geçiş olanağı sağlandı. Ay yörüngesine girebilmek için ters duran Hizmet Modülü’nün roketi ateşlenerek fren olarak kullanıldı. Ay yörüngesindeyken Edwin Aldrin ve Neil Armstrong Ay modülü’ne geçti ve Ay modülü’nün pilotu Edwin Aldrin fren görevi gören ters haldeki roket sayesinde Komuta-Hizmet Modülü’nden ayrılarak Sessizlik Denizi’ne yumuşak bir iniş yaptı. Son kontrollerden sonra baş pilot Neil Armstrong 21 Temmuz 1969 tarihi200px-Apollo_11_bootprint neilarmstrong 06.17 saatinde Ay’a ayak bastı. Ay’a ayak basarken Armstrong “bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım” ifadesini kullandı. İniş canlı yayınla aktarıldığından bu söz dünya çapındaki insanlar tarafından duyuldu. İncelenmesi için Ay’dan örnekler toplayarak görevlerini bitiren astronotlar Ay modülü’ne yeniden binerek Ay’dan ayrıldılar ve yörüngedeki araca kenetlendiler. Astronotlar Komuta Modülü’ne geçince Ay modülü uzaya bırakıldı. Hizmet Modülü’nün roketleri ateşlendi ve Dünya’ya doğru yola çıkıldı. Komuta Modülü dışında tüm parçalar da bırakılarak Büyük Okyanus’a paraşütler kullanılarak inildi. Astronotlar Dünya’ya mikroorganizmalar taşımış olabileceklerinden 21 gün karantinaya alındılar.

Ay’ın dünyaya bakan Sessizlik Denizi diye adlandırılan bölgesine 20 Temmuz 1969 günü saat 20.18 iniş yaptılar. Bu tarihi bir andı. İnsanlık ilk defa kendi yaşadığı gezegen dışında bir yere Ayın yüzeyine uçuş yapmış ve yüzeye inişi başarı ile gerçekleştirmişti. Astronotlar iki buçuk saati ay modülü dışında  olmak üzere toplamda yaklaşık yirmi üç saat Ay yüzeyinde kaldılar.

Aşağıda linkini paylaştığım siteden Ay yüzeyine iniş anına kadar olan sürede Houston ve Apollo 11 arasında geçen tüm konuşmaları ve ay yüzeyine iniş anını izleyebilir 46 yıl sonra aynı heyecanı birkez daha yaşayabilirsiniz.

http://www.firstmenonthemoon.com/

Ceyhun Ateş

Cep telefonunun olmadığı, internetin henüz icat edilmediği, siyah beyaz televizyonların tek kanallı yayın yaptığı bir zamanda doğdu. Teknolojik devrimin ortasında ilk gençlik yıllarını Mac Gyver izleyerek ve Cylonluların aslında varolabileceğini düşünerek geçirdi. Profesyonel bilim kurgu dizi ve film izleyicisi olarak kişisel yolculuğuna devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın