Seyir Defteri

Yeni Ufuklar Pluton’a Ulaşıyor!

Dokuz yılı aşkın bir süre önce güneş sistemimizin en uç noktasındaki üyelerinden cüce gezegen Plüton’a yolculuğuna başlayan Yeni Ufuklar (New Horizons) görevi bugün amacına ulaşıyor!

horizonspath
“Yeni Ufuklar” sondasının rotası (detaylı görünüm için resme tıklayın)

Türkiye Saati ile (TSİ) 14:49’da Plüton’a ulaşabileceği en yakın mesafe olan 12.500 km uzaklıktan geçecek uzay aracı, Plüton ve uydusu Charon sisteminin bugüne kadar elde edilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekip birçok bilimsel ölçüm gerçekleştirecek. Yukarıdaki görselde türkiye saatine göre düzenlenmiş tüm adımları görebilirsiniz.

Yakın geçiş ile ilgili NASA’nın canlı yayını 14:30’da NASA TV’de başlayacak ve internet üzerinde de canlı izlenebilecek. NASA tarafından ilan edilen takvime göre geçişin hemen ardından (TSİ) 15:00-16:00 arasında basın bilgilendirmesi yapılıp yeni fotoğraflar yayınlanacak. NASA TV yayını için: http://www.nasa.gov/nasatv

Mission-PathtoPluto-
Görevin Tamamının özeti (detaylı görünüm için resme tıklayın)

Atilla Meriç

Bilim kurgu ile siyah beyaz tv'ler ve çizgi roman kitaplarıyla tanışmış, teknoloji ve kişisel bilgisayarların evlerimize girdiği teknoloji çağının ilk zamanlarına şahit olmuş kendini şanslı sayan biri.

2 thoughts on “Yeni Ufuklar Pluton’a Ulaşıyor!

  • Pluto’nun yakın çekimlerinde ortaya çıkan kalp şeklindeki coğrafi görüntü bizden önce Hancock’un burayı ziyaret etmiş olduğu izlenimi uyandırdı bende. Bilim kurgu adına bu benzeşme aslında düşündüğümüz her olasılığın evrende karşılığının bulunduğuna dair olan inancımı güçlendirmiş durumda.

    Yanıtla
    • kapalı bir sistem içinde olduğumuzu varsayarsak asıl aksi bir durumun oluşması şaşırtıcı olurdu. öte yandan sana katılıyorum.

      Yanıtla

Bir Cevap Yazın