Seyir Defteri

Sokaktaki Bilim Kurgu…

3Px0R

Sokaktaki Bilim kurgu…

Çocukluğumdan beri film türleri içinde en sevdiğim tür bilim kurgudur.Bunun en önemli sebebi teknolojiye olan ilgim olsa gerek.İzlemiş olduğum filmlerde görmüş olduğum teknolojilerin bir çoğunu günümüzde evlerimizde hatta sokaklarda görüyor olmak bizim için sıradanlaşmış olsa da bir nevi bizlerinde bir bilim kurgu filminde yaşıyor olduğumuz anlamına geliyor olmalı.Peki geçmişte bilim kurgu olarak nitelendirilen günümüzde ise gayet sıradan bu teknolojiler nelerdir ? bir düşünelim…

 

Uzay Yolu

 

Star Trek filmi ile hayatımıza giren yanlara doğru açılan kapılar o dönemde çok havalıydı şimdi ise karşımıza her yerde çıkmaktalar…

 

5-993x359

 

Bilim kurgu filmlerinde gelecekte kapitalizm’in ürün satmak için kullandığı binaların dış cephesindeki devasa led ekranlar artık bizim için gayet sıradan hale gelmedi mi ?

 

Face off…

Face off filminde gördüğümüz  bir kişinin yüzünün başka birine aktarılması ülkemizde ve dünyadaki bir çok ülkede yapılmakta.

Görüntülü konuşma…

Özellikle uzay gemilerinde gördüğümüz görüntülü iletişim günümüzde lap top,Cep telefonu,smart TV,tablet gibi teknolojik aletlerle kolaylıkla yapılabilmekte…

Luke'un biyonik eli ve sağda günümüzden benzer bir uygulama
Luke’un biyonik eli ve sağda günümüzden benzer bir uygulama

Star Wars’ta Darth Vader ile ışın kılıcı düellosu esnasında elini kaybeden Luke Skywalker’a takılan biyonik eli hepimiz hatırlarız, günümüzde de buna benzer uygulamalara rastlıyoruz.

Burada daha sayamadığım bir çok bilim kurgu filmlerinden hatırladığımız teknolojiler bugün hayatımızın sıradan ve olağan bir parçası olup çıktı bile.

Bundan dolayı sanırım bizlerde çok büyük bir prodüksiyonun parçası olan oyuncular gibi hissetmeliyiz çünkü 30 sene öncesinin bilim kurgu filmlerindeki bir çok teknolojiyi günümüzde kullanmaktayız.

Bir Cevap Yazın